StaréZapalovače.cz

Historie zapalovačů, fotogalerie, výkup starožitných benzínových zapalovačů.

Historie Zapalovačů

Většina z nás se ve škole učila, že objev ohně byl jedním z nejdůležitějších mezníků ve vývoji lidské civilizace. Ve skutečnosti naši předchůdci ani tak oheň neobjevili, spíše se učili, jak s ním zacházet. Udržovat oheň pod kontrolou, abychom využili jeho výhod, je jedna věc; obtížné bylo se naučit, jak oheň rozdělat přesně na určitém místě a v určitém okamžiku, tedy kde a kdy jej chceme rozdělat.

Jeskynní lidé měli křesací kámen a pozdější civilizace používali zvětšovací sklo (zde bylo zapotřebí slunečního světla). Existovalo zde mnoho starodávných metod, kdy se používaly namočené hadry a lana, ale nic z toho nebylo dostatečně bezpečné, aby se mohlo používat běžně.

Křesací sada k rozdělání ohně

Je udivující vůbec přemýšlet o tom, že prostředky, které dnes používáme k rozdělání ohně, jako jsou sirky a zapalovače, jsou relativně nedávné vynálezy. A zápalka, tak jak ji známe, byla ve skutečnosti objevena až po mechanickém zapalovači.

Obojí bylo poprvé vyrobeno počátkem 30. let 19. století. První pracovní zapalovač byl vynalezen Johannem Wolfgangem Dobereinerem v roce 1823; dřevěná zápalka pocházela od anglického chemika Johna Walkera z roku 1826. Obě věci byly nepředvídatelné, výbušné a používaly chemické látky, které byly nebezpečné a jedovaté. Byly ale funkční a používaly se mnoho let.

Avšak teprve po roce 1880, společně s vynálezem bezpečnostních sirek, krabiček plochých zápalek a lepších zapalovačů, se věci staly skutečně zajímavé i pro sběratele starožitných světelných zařízení. Existuje spousta sběratelů, kteří je vyhledávají z mnoha různých důvodů; sirky a zapalovače zvýšily popularitu kouření doutníků a cigaret, jsou tak nezbytnou součástí každé zajímavější sbírky tabákových výrobků. Byly široce používány jako reklamní media a zapalovače se staly skutečně populárními v období Art Deco. Svou krásou se jim tedy žádné jiné nevyrovnají.

Zapalovač COLIBRI – Kick Start

Rané zapalovače se objevovaly v různých tvarech a stylech a s různými mechanismy, které fungovaly nebo také nefungovaly v různé míře. V roce 1880 zde byla ‚roznětka‘, která byla inspirována dělovou roznětkou.  Byl to v podstatě provaz namočený do chemické látky; později to byly modely, které měly palivovou nádrž. Nejednalo se o otevřený oheň, pouze svítil červený plamen po několik hodin v danou dobu. Kouzelná kapesní svítilna, představená v roce 1889, měla elektrickou pojistkou s uzávěrem, kdy, stejně jako u kapslovky, došlo ke vznícení šňůry. Byla dost populární. I dnes můžete stále najít její kousky. Až do nedávné doby se její pozdější modifikace používala jako ohřívač rukou. Jiné oblíbené zapalovače vypadaly spíše jako permanentní zápalky, kovové hůlky s knotem, které se daly opětovně použít.

Zapalovač RONSON BANJO

V roce 1926 společnost Ronson vyrobila první automatický zapalovač, který vám doslova a do písmene nevybuchl přímo do tváře. Nazýval se ‚Banjo‘ kvůli svému zakřivenému tvaru. Společnost Ronson použila slogan „Stiskni tlačítko – a je světlo, pusť tlačítko – a světlo zmizí“, kterým jej charakterizovala. Základní mechanismus je pro nás známý i dnes; zatlačte na páčku, která otevře uzávěr a otočí kolečkem. To se dře o ‚křesací kámen‘ (ve skutečnosti se nejedná o křesací kámen, ale o syntetickou náhražku). Ten vyšle jiskru, aby se zapálil knot namočený do tekutiny. Uvolněte páčku a uzávěr se zavře a plamen zhasne. Do té doby existovalo mnoho druhů zapalovačů, ale ty od společnosti Ronson byly průkopníky se svým klasickým designem a představují dnes známou značku, která je pořizována do sbírek.

I když tato značka přišla mnohem později, je Zippo značkou zapalovačů, která je v současné době nejvíce pořizována do sbírek. Částečně je to z důvodu její vysoké kvality a částečně z toho důvodu, že se společnost brzy rozhodla označit všechny své zapalovače kódem, aby se dalo přesně zjistit, kdy byl který zapalovač přesně vyroben. To je sběratelův sen; kód je trochu tajemný, ale je možné jej dešifrovat. Je tedy jednoduché zobrazit svou sbírku v chronologickém pořadí.

Zapalovač ZIPPO United States of America

Zapalovače Zippo, představené v roce 1933, nejsou zcela automatické; musíte otevřít uzávěr, poté otočit kolečkem, aby se zapálil oheň. Tento pohyb Vám může připadat jako velmi chladný a mužný ve srovnání s více uhlazeným Ronsonem. Design Zippo je také více odolný proti větru. Proto se také stal populární u vojáků během druhé světové války. Mnoho znuděných a vyděšených vojáků psalo různá úsloví formou černého humoru na jejich zapalovače a existuje zde docela aktivní trh s těmito jedinečnými předměty. Společnost Zippo stále vyrábí zapalovače a v podstatě většina z nich se dá ve skutečnosti pořídit do sbírky, ale nejžádanější jsou velmi rané modely, které mají závěs na vnější straně uzávěru.

Spodní strana zapalovače ZIPPO

Mnoho zapalovačů, převážně značky Zippo, má na sobě reklamu, která je pro sběratele atraktivní. Když ovšem dojde na sbírání zápalek, všechno je jen a jen o reklamě.

Byl to Američan Joshua Pusy, který v roce 1890 vynalezl krabičku s plochými zápalkami. Společnost Diamond Match zakoupila tento patent a začala je hromadně vyrábět v roce 1896. Jeden z jejích obchodníků Henry Traute přišel s dokonalým nápadem, jak je prodat. Místo prodeje zápalek prodával společnostem reklamní potenciál na vrchní straně krabičky na zápalky. Přesvědčil společnosti Pabst Beer, American Tobacco a Wrigley’s Chewing Gum, aby si koupily tisíce krabiček se zápalkami, natiskly na ně reklamu a rozdaly je. Nejen, že vydělal hodně peněz pro sebe a svou společnost, založil také novou sběratelskou oblast pro lidi, kteří jsou známí jako filumenisté, což znamená ‚milovníci světla’.

Krabička s plochými zápalkami

Krabičky na zápalky se dají výborně pořizovat do sbírek. Začíná se s nulovými náklady, stačí vzít prázdné krabičky na zápalky a hodit si je do skleněné dózy. Buďte však opatrní. Jakmile Vás to chytne, začnete vyhledávat starožitné předměty, které souvisí s určitým tématem, např. s hotely. Vážní filumenisté jsou schopni utrácet tisíce dolarů za velmi vzácné a rané exempláře umělecké reklamní tvorby. Nejoblíbenější jsou nadměrné a lisované krabičky.

Dnes je většina zapalovačů jednorázových a krabičky na zápalky jsou všeobecně používány. Máme nyní bezpečnější, čistější a mnohem jednodušší způsoby, jak rozdělat oheň. Nicméně ve sběratelském světě je vše obráceno vzhůru nohama. To, co potřebujeme stále méně, to rádi sbíráme a uchováváme. Tito první filumenisté, kteří obývali jeskyně, neměli ani tušení, co pro nás nachystali.